Pulčínské skály a ledopády
Pulčínské skály a jejich zimní poklad ledopády jsou srdcem NPR Pulčín–Hradisko. Pulčínské skály tvoří pět skalních celků, přičemž nejznámější je skalní hřbet, který útvarem zvaným Trtol, kde stával v minulosti hrad a nyní je zde možnost vyhlídky do údolí. Celou rezervací vás provedou turistické chodníky, které začínají u parkoviště v osadě Pulčín u informačního centra. Můžete si vybrat několik variant výletu od krátkého nejkratší cestou na vyhlídku Trtol a zpět, nebo delší s poznáním širokého okolí – obecního sadu, samotných Pulčínských skal, skalního města, i vyhlídkových míst po druhém hřebenu údolí.
Skalní krásy okouzlily i Mikoláše Alše a Svatopluka Čecha.





Pulčínské ledopády
V zimě vznikají v NPR ledopády zbarvené oranžovými a hnědými tóny – díky mikroskopické řase. Ledopády jsou přístupné jen od 1. ledna do 15. března po speciálním značení z centra Pulčína. Trasa vede po hřebenu naproti Pulčínským skalám s možností výhledů do širokého okolí. Upozorňuji, že cesta je často zledovatělá a je dobré mít sebou nesmeky a pevnou obuv. Nejlepší podmínky pro vznik ledopádů je obvykle na konci února. Mimo uvedenou dobu platí zákaz vstupu mimo stezku. POZOR ! V NPR je pohyb možný pouze po značené cestě. Pohyb mimo značenou cestu v NPR je přestupkem podle § 87 odst.3 písm.n zákona 114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny a bude Vás stát 1000 Kč na místě příp. mnohem více ve správním řízení.
Aktuální informace můžete nalézt mimo obce Francova Lhota také na stránkách CHKO Beskydy



NPR Pulčín – hradisko
Posláním rezervace je ochrana význačných skalních útvarů – největšího skalního města v pískovcích moravské části Karpat, které je tvořeno drobnými i rozsáhlými skalními stěnami, bloky, kamenným mořem, sutěmi a dalšími pseudokrasovými jevy. V části lesních porostů je zachována přirozená druhová skladba jedle, buku a smrku s příměsí jeřábu, vrby a dalších druhů. pokud Vás zajímají podrobné informace o ochraně přírody, doporučuju návštěvu webu chranena-uzemi.cz, kde dozvíte více.




