Znak a kroj obce

Symboly byly Obci Francova Lhota uděleny 17. ledna 1997 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Návrh zpracoval heraldik pan Miroslav Pavlů z Ústí nad Orlicí.

Znak:
V zeleném štítě na zlatém pahorku stříbrný šraňk (závora) přeložený dvěma zlatými vztyčenými klasy.

Prapor:
List praporu tvoří vodorovné pruhy – žlutý, zelený a žlutý v poměru 1:7:1. V zeleném poli bílý šraňk. Poměr šírky k délce listu je 2:3.

 

Obecní kroj:

ŽENSKÝ KROJ

Rukávce:
bílá plátěná košula, rukáv s vyšitou vsadkou (v rameni nařasen, dolů navlečená šňůrka na stažení) a výšivkou kolem dolního okraje. Límeček – stojáček je vyšitý. Rukávce se nosí přeloženy přední díly přes sebe a zapnuty u krku, kde se připíná kotula – ozdobná spona.

Kordulka:
Červená vesta z filcu. Kolem krku a zapínání zdobená tmavě modrým sametem. Ve předu je šest zlatých zdobných knoflíčků na falešno ošňůrkovaných. Zapíná se na 4 háčky. Vzadu má tři záhyby zdobené stejnými zlatými knoflíčky. Podšívka je z režného plátna.

Spodnička:
Bílá plátěná sukně, délka po kolena, úzkého rovného střihu do gumy v pase.

Rubáč:
Bílá plátěná sukně, dolní okraj lemovaný krajkou,v pase šňůrka na zavázání.

Sukně:
Bílá plátěná sukně dlouhá. Obléká se pod fěrtoch rozparkem dopředu.

Fěrtoch:
Modrotisková zástěra vrapená v pase do lemu. Modrotisk je tištěn jemným vzorem na okrajích má tištěnou obrovnávku. Sahá od boku k boku. Délka se rovná délce bílé sukně. V pase se převazuje barevnou mašlí. Pro naši oblast modrou, barevně vyšívanou.

Kašmírový šátek:
Tento šátek má červenou barvu a je zdoben květy.

Krpce a pletené ponožky:
Krpce jsou kožené boty, do kterých patří ponožky pletené z ovčí vlny zdobené hnědým vyplétaným vzorem.

MUŽSKÝ KROJ

Košula:
Bílá plátěná košile s rozhalenkou u krku. Výšivka je na stojáčku, na spodním okraji širších rukávů bez řasení a na prsou. Na límečku pod krkem jsou 2 poutka na úzkou červenou mašli. U krku se použivá na ozdobu kotula.

Brunclek:
Červená filcová vesta. Záda ušitá ze tří dílů s otevřenými šůsky. Na předním díle jsou zlaté knoflíky po obou stranách (16) na každé kapse vždy další tři. Brunclek se nikdy nezapíná. Podšívka je z režného plátna.

Gatě:
Bílé soukené kalhoty s rozparkem. Zdobené jsou modrou šňůrkou. U poklopce je výšivka. Přepásány jsou koženým řemenem ze světlé kůže s vybíjanými cvočky. Pás se motá 3x kolem pasu.

Krpce a kopice:
Krpce jsou tradiční valašské obutí, do nich se obouvají kopice z bílého sukna po kraji zdobené červeným lemem, zapínané na háčky.

Klobúk:
Klobouk je z černého plstěného materiálu. Kolem dénka je zdobený barevnými šňůrkami.

Dolomán:
Mužský kabát ze silné vlněné látky s výšivkou a zlatými knoflíky na obou stranách (nezapínají se – pouze ozdoba). Výšivka a lemování jsou černé. Na rukávech je červené zdobení.